top of page

אמן חושים – איך זה עובד?

מהם הסודות הגדולים של אמני החושים?

האם זה קסם? או אולי כוחות על? – המנטליסט הבינלאומי רון לופטין חושף קצת מהסודות של אמני החושים המצליחים בעולם ועונה על השאלה: אמן חושים – איך זה עובד?

קסמים וכשפים היו מאז ומתמיד תחום מסתורי שעניין את בני האדם. דמותו המוכרת של הקוסם, זה שמוציא יונים מהכובע וביצים קשות מהפה, "מנסר" את האסיסטנטית שלו בתוך קופסה ומחבר אותה מחדש ואז נעלם ומופיע במקום אחר על הבמה, מלווה אותנו עוד מהילדות – בסיפורי האגדות, בהצגות ומופעים, במסיבות יומולדת ואפילו בתוכניות הטלוויזיה של פעם. לאורך השנים, התפתחה דמות זו ואף זכתה לעדנה בסדרת הספרים והסרטים המצליחה 'הארי פוטר' – על ילד עם כוחות מיוחדים, שלומד בבית ספר לקוסמים ועובר הרפתקאות מרגשות.

בעידן הנוכחי הקהל הוא מתוחכם יותר, מצפה להרבה יותר ולא מסתפק עוד בבידור פשוט ומניפולציות על חפצים. הקוסם של פעם הוא היום אמן חושים – מנטליסט, שבמקום חפצים הוא מפעיל את הצופים ומשחק במוח שלהם על ידי טכניקות מתוחכמות שמדהימות את הקהל. לכן, לא פעם עולה השאלה: אמן חושים – איך זה עובד?

"אנחנו בטח לא פראיירים"

אמנות החושים תפסה בשנים האחרונות תאוצה ברחבי העולם וכמובן בישראל. הישראלים, שלא אוהבים לצאת "פראיירים", הם סקרנים במיוחד ורוצים לראות מקרוב את ההופעה ולנסות לגלות את ה"טריקים" של האמן. סקרנות זו הובילה את אמני החושים למרכז הבמה, ולהפוך את הטובים ביותר מביניהם לאומנים מבוקשים המופיעים כיום כמעט על כל במה ומסך, באירועי ענק ובהופעות באירועים גדולים וקטנים של חברות ואנשים פרטיים.

המשימה של אמן חושים בימינו היא להצליח להדהים את הקהל, ועל הדרך גם לגרום לו לצחוק וליהנות מהופעה בלתי נשכחת. אך הדור החדש של הקהל הוא מתוחכם יותר וכדי לעשות זאת נדרש האמן להיות פרפורמר מושלם עם אנרגיות גבוהות ולהפתיע עם קטעים פורצי דרך שיגרמו לצופים להישאר פעורי פה ולשאול את עצמם שוב ושוב, בכל פעם מחדש – "איך הוא עושה את זה?".

אמן חושים – איך זה עובד?

רון לופטין, אמן חושים מהמצליחים בישראל, מעורר את הסקרנות של הצופים וחושף מעט ממה שאפשר לגלות מאחורי הקלעים, כתשובה לשאלה: אמן חושים – איך זה עובד? לדבריו: "מנטליסט הוא אמן המתמחה בחושים. כיום, אנו יודעים שניתן להשפיע על המוח ועל תת המודע של האדם בדרכים שונות, המשמשות בחיי היומיום למטרות ריפוי, הרגעה, למידה, וכדומה. זאת באמצעות כלים מעולם ה-NLP, דמיון מודרך, קריאת שפת גוף, ועוד – בהם מתמחה האמן ולוקח אותם צעד אחד קדימה".

דוגמה לכך היא אחת המניפולציות המתוחכמות בה משתמשים אמני חושים במשחק בחירת הקלפים. בקטע זה של המופע, פורש המנטליסט בפני הקהל חבילת קלפים ומבקש שכל משתתף יבחר קלף אחד מתוך הערמה ויזכור אותו. לתדהמתם, הוא מגלה בדיוק איזה קלף בחרו, ויותר מכך – כל המשתתפים בחרו באותו הקלף בדיוק! רון לופטין מגלה, כי למעשה כאשר מציג האמן את הקלפים הוא מתעכב  לשבריר שניה יותר על קלף זה יותר מעל שאר הקלפים – מניפולציה שמשפיעה על המוח של רוב האנשים וגורמת להם לבחור באופן לא מודע דווקא בו.

הסוד מאחורי המופע המצליח

במיוחד בשביל הסקרנים שביניכם, חושף רון לופטין את הסוד מאחורי אחד הקטעים המדהימים שביצע בהופעה שערך בפני קבוצת מפתחים של חברת ההייטק HP Indigo. בתחילת המופע הוא חילק לקהל מעטפה סגורה עם "נבואה" מסתורית. בהמשך, הוא הזמין לבמה מתנדב מהקהל שהינו מתכנת בכיר בחברה וביקש ממנו להקיף בעיגול מילה אחת שיבחר בעצמו מתוך מדריך התקנה ענק של מוצרי החברה, שמכיל לא פחות מ-318 עמודים. בסוף המופע, הוא ביקש מהקהל לפתוח את המעטפה שחילק בהתחלה ובתוכה הייתה כתובה אותה מילה שבחר המתנדב. הקהל, אתם בטח מתארים לעצמכם – היה בהלם מוחלט!

אז האם לרון לופטין יש כוחות מיוחדים כמו להארי פוטר? מה שבטוח – הוא אמן חושים מוביל, וככזה הוא שולט באופן פנומנלי בטכניקות מתקדמות של השפעה על אנשים. אז ראשית, הוא עשה שיעורי בית וביקש לקבל לידיו העתק של מדריך ההתקנה. הוא דפדף בספר ובחר בכוונה מילה ארוכה מאוד, שהוא אפילו לא יודע מה משמעותה. את המילה הוא העתיק לדף והחזיר את המדריך לחברה.

בהופעה עצמה, הוא בחר את האדם המזיע ביותר בקהל, ובזמן שאותו אדם דפדף בספר על הבמה הוא הניח את ידו על כתפו והציע לו כוס מים – בדיוק בזמן כדי שיעצור עמוד אחד לפני העמוד שבחר לופטין. המתנדב הביט בו ואמר: "לא תודה", ואז ביקש ממנו לופטין להמשיך לדפדף ולעצור באיזה עמוד שיבחר. הוא דפדף עמוד אחד נוסף ונעצר בדיוק בעמוד הנכון. באותו הזמן בדיוק, לחץ לופטין בעדינות על כתפו של המתנדב, כאילו במקרה.

כעת למתנדב נותר רק לבחור מילה אחת מאותו עמוד, שלפי הצעתו של לופטין יכולה להיות אפילו ארוכה ומסובכת במיוחד. המילה אותה בחר לופטין מראש הופיעה בשורה הראשונה – ובה בדיוק בחר המתנדב. האם זהו קסם על טבעי? – דוגמה זו מוכיחה כיצד שליטה באומנות חושים יכולה להדהים את הקהל ולגרום לו להאמין שנעשה כאן קסם של ממש, אך לשם כך נדרשת מיומנות גבוהה במנטליזם מתקדם, כריזמה אישית וניסיון רב בהופעות רבות מול קהל מגוון.

אם גם אתם סקרנים ורוצים לאתגר את רון לופטין בהופעה הבאה שלו – תהיו מוכנים להיות עוד יותר מופתעים, להתרגש ולהתגלגל מצחוק. אחרי ההופעה בוודאי תשאלו את עצמכם: אמן חושים – איך זה עובד? ותרצו לדעת את התשובה. מה שבטוח הוא שתצאו מההופעה של המנטליסט רון לופטין עם אנרגיות גבוהות ולא תוכלו להוציא אותה מהראש עוד הרבה זמן אחר כך.

רון לופטין - אמן חושים

רון לופטין, בעל תואר MBA בשיווק ופרסום, כוכב תכנית הטלוויזיה "אין מצב!" של YES, הוא אמן חושים מהמובילים בישראל.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Home Page

bottom of page