top of page

אמני החושים היהודים הטובים בעולם

אמן חושים מפורסם

ההיסטוריה של ה'שטיק': אמני החושים היהודים הטובים בעולם

"המוח היהודי" עומד מאחורי ההתפתחות של אחד התחומים הפופולריים ביותר כיום בעולם הבידור הבינלאומי – אמנות חושים ומנטליזם. הכירו את אמני החושים היהודים הטובים בעולם!

 

בהיסטוריה היהודית המפוארת שמור מקום של כבוד לבידור ולהומור, שליווה את העם היהודי מימים ימימה ואף משמש ככוח המניע מאחורי החוסן הלאומי. "המוח היהודי" הידוע אחראי להתפתחויות רבות של המין האנושי, אך לא פחות מכך גם בתחום התרבות והבידור - ובאופן מיוחד בענף הקסמים ואמנות החושים.

לקוסמים ולאמני החושים היהודים חלק בלתי מבוטל בהתפתחות התחום בעולם כולו – מהארי הודיני הגדול, דרך דיוויד קופרפילד הפרפורמר הענק, אורי גלר שהגיש לעולם את המנטליזם בכפית, דיוויד בליין שהוביל את אומנותו של הודיני למאה ה-21, המאסטר מקס מייבן – ועד רון לופטין המנטליסט של דור המילניום. קבלו אותם במחיאות כפיים סוערות:

הארי הודיני – חלוץ הקוסמים של הדור החדש

הארי הודיני, יהודי אמריקאי ממוצא הונגרי שנולד בשם אריך וייס, החל את הקריירה שלו כקוסם בסוף המאה ה-19. בתחילת דרכו היה הודיני קוסם מן המניין ועסק בעיקר בלהטוטי קלפים ובקסמים מסורתיים אחרים, אך חיפש לבלוט מבין כל האחרים ולהוביל את אמנות הקסמים למחוזות חדשים.

הוא בחר להתמקד בקסמי היחלצות, בהם הוא נקשר באזיקים, שרשראות, חבלים ואפילו בחליפת משוגעים - לעיתים בעודו תלוי באוויר הפוך או נתון בתוך מיכל מים. שמו של הודיני הגדול נודע בכל רחבי העולם, כשהוא מצליח להשתחרר מאתגרים קשים שהוצבו בפניו. בכך, היה למעשה הודיני לחלוץ הקוסמים של הדור החדש, המבקש לאתגר את עצמו ואת הקהל במופעים שלא נודעו לפניו.

דיוויד קופרפילד – אמן המופעים הגדולים

דמותו של הקוסם הידועה ממופעי רחוב ואולמות קטנים עשתה קפיצה משמעותית בתודעה הציבורית בזכות דיויד קופרפילד, קוסם יהודי אמריקאי ששמו המקורי הוא דיוויד סת קוטקין.

קופרפילד נחשב עד היום לאחר האמנים המצליחים והעשירים בעולם, הודות למופעי אשליות גדולים שערך לאורך הקריירה שלו, שהחלה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, במסגרתם העלים את פסל החירות, קרון רכבת ומטוס סילון פרטי, ריחף באוויר מעל הגרנד קניון, ברח מבית הכלא הידוע 'אלקטרז' ועבר דרך החומה הסינית.

קופרפילד הציב את אמנות הקסמים והאשליות בקדמת הבמה עם מופעים גדולים ונוצצים.

הוא היה לראשון שהמציא את מופעי הענק בלאס ווגאס, וממשיך להופיע שם עד היום. אין זה פלא, שלאורך הקריירה שלו השיג קופרפילד לא פחות מ-11 שיאי גינס!

אורי גלר – מייסד אמנות החושים

הישראלי אורי גלר היה הראשון שהציג בפני העולם את אמנות החושים.

הוא התחיל את דרכו המקצועית כאמן קסמים וכבר בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת זכה לפרסום רב בארה"ב ובאירופה לאחר שביצע מספר הופעות טלוויזיוניות בהן כופף כפיות, עצר שעונים ותיאר במדויק איורים שצוירו בסתר. גלר טען כבר אז שהוא מחזיק ביכולות על טבעיות כגון טלקינזיס – הנעה מרחוק ללא מגע, דאוזינג – איתור מחצבים באמצעות שימוש במאגיה, וטלפתיה.

לאורך השנים מדענים רבים ועמיתיו הקוסמים ביקשו לבחון ולאתגר את טענתו של גלר בדבר יכולתו להשפיע על חפצים ואנשים בכוח המחשבה בלבד. אלו, הצליחו לא אחת להוכיח את גלר, שהמשיך לטעון ליכולות על טבעיות. מי שייסד את אמנות החושים הפופולארית, ממשיך ללהטט בקהל ולדבוק במסתוריות בכל הנוגע ליכולותיו.

דיויד בליין – "הודיני החדש" בגרסת המאה ה-21

דיויד בליין הוא אמן חושים ואמן סיבולת יהודי אמריקאי, ששבר מספר שיאי עולם ואף כונה על ידי הניו יורק טיימס כ"הודיני החדש". בליין ביצע מספר לא מבוטל של פעלולים חסרי תקדים שאתגרו את יכולת הסיבולת האנושית, בדומה להארי הודיני ובהתאמה למאה ה-21.

במסגרת מופעים אלו הוא "נקבר" חי בארון זכוכית מתחת לאדמה למשך שבוע, עמד בתוך קוביית קרח במשך 63 שעות, שהה בתוך תיבה אטומה שנתלתה בגובה מעל נהר התמזה למשך 44 ימים, ועוד פעלולים מדהימים רבים.

אך בליין לא הסתפק בכך. בניגוד לקודמיו ובהתאמה לקהל החדש של המאה ה-21, הוא פנה לקהל בגובה העיניים והמציא את קטגוריית ה-street magic או 'קסם רחוב', שבה האמן עושה קסמים מקרוב, לנגד עייני הקהל. המופע עצמו מתועד בצורה אותנטית בטלפון הנייד ללא עריכה, ומתמקד לא רק במעשיו של האמן אלא גם בתגובותיהם של הצופים – שהופכים לחלק בלתי נפרד ממנו. סגנון זה מתאים לדור הנוכחי המחובר באופן ישיר למדיות השונות ולרשתות החברתיות. בכך שימש בליין למעשה כגשר בין עולם הקוסמות הישן למנטליזם החדש.

מקס מייבן – המאסטר של אמני החושים

מקס מייבן הוא קוסם מנטליסט יהודי אמריקאי שנולד בשם פיליפ גולדשטיין. בהופעותיו ביצע קטעי קוסמות ומנטליזם אלגנטי ומדויק שזכה לאהבת הקהל. למייבן תרומה נכבדת לתעשיית הקסמים באמצעות חידושים רבים שהציג, מאמרים וספרים שפרסם בתחום, וייעוץ שהעניק לקוסמים ומנטליסטים ידועים.

בשנת 2012 הופיע מייבן בתוכנית הטלוויזיה הישראלית 'מי יפיל את המאסטר?'.

במסגרת התוכנית התחרו אמני חושים ישראלים שניסו "להפיל" את מייבן בכך שיבצעו קסם שלא יוכל להסביר. בין משתתפי התוכנית בלט במיוחד המנטליסט העולה רון לופטין.

רון לופטין - אמנות חושים בינלאומית בגובה העיניים

רון לופטין הוא אמן חושים מפורסם ובינלאומי, בזכות הופעותיו המתוחכמות שמתאימות במיוחד לקהל הסקרן והחכם של המילניום ה-21. הוא החל את דרכו המקצועית עוד בהיותו נער, כאשר זכה בתחרות הקוסמים הארצית השנתית ואף הופיע בתוכנית הטלוויזיה המצליחה: 'בשידור חי עם דן שילון'. לופטין, שהשלים תואר שני MBA במינהל עסקים עם התמחות בשיווק ופרסום ומשמש כמרצה במסלול האקדמי של המכללה למינהל, משלב בהופעותיו קסם אישי והשכלה גבוהה.

החדשנות והתחכום שבהופעותיו מצליחים בכל פעם מחדש להמם ולהצחיק את הקהל שלו, הנמנה על החברות המובילות במשק הישראלי, ביניהן: Google, HP, Intel, מוביליי, אפל, ואחרות. לופטין מופיע באנגלית ברחבי העולם בפני חברות גדולות, באירועים מיוחדים וברשת המלונות הבינלאומית המצליחה "קלאב מד". לאחרונה, הוזמן להופעה פרטית בדובאי בפני נסיך האמירויות לכבוד יום הולדתו ה-34.

לכל אלו, מצטרף הטאצ' האישי המטבל כל מופע טלפתיה שעורך רון לופטין. החיבור האישי לקהל באמצעות קטעים שנבחרו בקפידה מתוך עולמם של המבלים, העובדים או בעלי השמחה, חותם את השילוב הייחודי שמאפיין את דור המסכים הנוכחי – בינלאומיות בגובה העיניים.

רון לופטין - אמן חושים

רון לופטין, בעל תואר MBA בשיווק ופרסום, כוכב תכנית הטלוויזיה "אין מצב!" של YES, הוא אמן חושים מהמובילים בישראל.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page